Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Gozdzik z miasteczka Głowno. Mam przejechane 22912.03 kilometrów w tym 5526.87 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 19.02 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 91978 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Gozdzik.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 92.30km
  • Teren 37.00km
  • Czas 05:17
  • VAVG 17.47km/h
  • VMAX 33.20km/h
  • Podjazdy 381m
  • Sprzęt GIANT TALON
  • Aktywność Jazda na rowerze

Twierdza Modlin.....

Czwartek, 27 sierpnia 2015 · dodano: 30.08.2015 | Komentarze 4

ZDOBYTA….
Oczywiście bezkrwawo zdobyta.

Do ponownych odwiedzić twierdzy zmusiła mnie chęć zdobycia odznaki PTTK, ale i ciekawość jak i czy w ogóle coś się tam zmieniło.

(Tu tylko wspomnę o tym że wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie podjął Napoleon w 1806 roku podczas pobytu w Poznaniu. A o reszce poczytajcie tu :http://www.twierdzamodlin.pl/?pl:9:/Twierdza_Modlin/Historia)

Pierwszy raz Modlin zdobywałem w roku 2006…… łooo matko to już prawie 10 lat temu…. Nieeee no ten czas to jednak leci jak szalony.
Skład tamtej wycieczki to Beatka, Kasia i Dorotka i ja….. miluśki prawda :-)
Dziś zdobywanie odbyło się w samotności i było równie milusio jak te … kilka lat temu…

Ponieważ zdobycie odznaki uzależnione jest od odwiedzenia kilkunastu (w zależności od stopnia) obiektów na terenie samego Modlina(fortyfikacje Napoleoński i Rosyjskie, obiekty cytadeli itp) oraz kilkunastu różnych obiektów (forty pierwszej i drugiej linii obrony, działa forteczne, prochownie, fortyfikacje II RP), związanych z całą Twierdza rozrzuconych po okolicy dziś skupiłem się tylko i wyłącznie na samym Modlinie i cytadeli i obiektów z nią związanych.
Aby było ciekawiej to wycieczkę rozpocząłem z Granicy. Tak tej Granicy w Puszczy Kampinoskiej gdzie zostawiłem samochód i przesiadłem się na rowerek. Taki program wycieczki pozwolił mi zrealizować przyjemne – puszcza, oraz pożyteczne – Modlin i związana z nią odznaka.
W planie było też odwiedzenie dwóch istniejących po drodze fortów – VIII Grochole oraz VII Cybulice. Niestety oba te obiekty znajdują się na terenie wojskowym i wstęp surowo wzbroniony. I tyle. Nie wiem tylko jak mam je zaliczyć, bo w regulaminie są jako obiekty do zaliczenie. Ale będę się tym martwił później.

Po przybyciu na miejsce rozpocząłem zwiedzanie od przejechania zielonego szlaku prowadzącego wzdłuż koszar tuż przy Narwi i Wiśle biegnącego do cmentarza fortecznego. Oczywiście po drodze było sporo do zobaczenia m.in. Brama Ostrołęcka, Wieża Biała, Kojec Meciszewskiego, z którego cudownie widać Spichlerz Jana Jakuba Gaya, oraz wiele innych.
Następnie wałęsałem się szlakiem niebieskim, czerwonym oraz uliczkami samego Modlina.
Motyw przewodni … uciekający czas… a jak jest miło i przyjemnie to czas ucieka szybko, a gdy jest miło, przyjemnie i do zwiedzania jest tyle i wszędzie warto wejść, zobaczyć, poczytać to czas chyba biegnie potrójnie szybko.
Czas wracać bo do samochodu kawałek drogi jest.
Kolejna wizyta w Twierdzy Modlin rozpocznie się już z pod samych murów tego wspaniałego obiektu. i wiem kogo będą namawiał na wspólne zwiedzanie ......... Skowronki może jeden przyszłoroczny letni cały dzionek zaplanujecie w Twierdzy i okolicach ????? :-)

Dziś mogę powiedzieć, że w porównaniu do tego, co było 10 lat temu jest lepiej, dużo lepiej. Przy poszczególnych obiektach są tabliczki informacyjne, trwają prace tuż przy muzeum i w parku przy twierdzy. No jest inaczej bardziej mmmmm przestronnie, czyściej, tak bardziej zadbanie. Nie wiem jak to powiedzieć. Podobało mi się i tyle.
Jedyne co żałuję, to tego że nie wszedłem na Wieżę Tatarską która była otwarta o 14.00 a następne otwarcie miało być o 16.00, a ja pod nią byłem o 14.40. Szkoda. Nie miałem czasu czekać do szesnastej tym bardziej, że Pan portier nie był pewny czy Pani od wieży przyjdzie jeszcze o tej godzinie, bo jakoś mało turystów się kreci.

Trasa: Granica – Górki – Nowy Wilków – Leoncin – Głusk – Sady – Kazuń Nowy – Modlin – Kazuń Nowy – Sady – Cybulice – Głusk – Leoncin – Nowy Wilków – Granica.

Foto:

Pomnik na terenie Kazunia Nowego
Pomnik na terenie Kazunia Nowego © GOZDZIK

Tablica informacyjna przy pomniku
Tablica informacyjna przy pomniku © GOZDZIK

Już na terenie twierdzy
Już na terenie twierdzy © GOZDZIK

Tablica informacyjna
Tablica informacyjna © GOZDZIK

Wieża Biała
Wieża Biała © GOZDZIK

Cytadela - koszary
Cytadela - koszary © GOZDZIK

Spichlerz
Spichlerz © GOZDZIK

Kojec Meciszewskiego
Kojec Meciszewskiego © GOZDZIK

Zaplecze Lunety Forontu Księcia Warszawskiego
Zaplecze Lunety Forontu Księcia Warszawskiego © GOZDZIK

Reduta Napoleona - to jedna z czterech najstarszych budowli Twierdzy. Oczywiście zachowanych budowli
Reduta Napoleona - to jedna z czterech najstarszych budowli Twierdzy. Oczywiście zachowanych budowli © GOZDZIK

Wnętrze Reduty Napoleona
Wnętrze Reduty Napoleona © GOZDZIK

Działobitnia Dehna - od zaplecza
Działobitnia Dehna - od zaplecza © GOZDZIK

Tablica informacyjna
Tablica informacyjna © GOZDZIK

A to już puscza szykująca się do snu - Olszowieckie Błota
A to już puszcza szykująca się do snu - Olszowieckie Błota © GOZDZIK





Komentarze
Skowronek
| 18:56 czwartek, 10 września 2015 | linkuj Ale fajne miejsce... Wycieczka? TAM? My jak najbardziej:)))
Gozdzik
| 20:41 czwartek, 3 września 2015 | linkuj Tymoteuszka - powiem tak w porównaniu z tym co było blisko 10 lat temu jest pięknie. Tam jest obecnie chyba robiona całkiem duża inwestycja, park jest odnawiany, na terenie muzeum tęż się coś robi, jakaś wypożyczalnie rowerów ma być. No jest naprawdę fajnie. Wnętrze rotundy... mmmmm no cóż w takich miejscach oddalony troszkę od głównej atrakcji i ogólnie dostępnych będzie....... że tak powiem - tak jak to " kultura okolicy" pozwoli.
SeanDillon - łaaaaałłłł twierdza Toruń to oooooo całkiem piękny obiekt. I powiedz mi te wszystkie miejsca zaznaczone na mapie to są w rzeczywistości ??? takie jak były ??? czy tylko zaznaczone że właśnie to było tu.
Nie, no jak jest to wszystko tak jak z okresu to oczywiście że warto. Ale przede wszystkim warto mieć dobrego przewodnika :-)))) po tych miejscach ......
Tymoteuszka
| 11:47 środa, 2 września 2015 | linkuj Ciekawa wycieczka, nie byłam tam jeszcze. Widzę liczne tablice informacyjne - to dobrze, bo z nich można ciekawych rzeczy się dowiedzieć. Teren wokół jest zadbany, czy nie całkiem? Bo wnętrze Reduty Napoleona nie wygląda najlepiej....
SeanDillon
| 13:42 wtorek, 1 września 2015 | linkuj Fajna wycieczka Goździu - moje klimaty militarno-obronne. A propos to poczytaj sobie co ci umknęło podczas pobytu na moim terenie:

http://www.turystyka.torun.pl/art/89/twierdza-torun-i-forty-xix-w.html

Masz to do nadrobienia - zapewniam, że warto.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!