Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Gozdzik z miasteczka Głowno. Mam przejechane 22121.83 kilometrów w tym 5230.87 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 19.04 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 88615 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Gozdzik.bikestats.pl

Archiwum bloga

Wpisy archiwalne w miesiącu

Październik, 2014

Dystans całkowity:102.60 km (w terenie 25.50 km; 24.85%)
Czas w ruchu:05:14
Średnia prędkość:19.61 km/h
Maksymalna prędkość:42.00 km/h
Suma podjazdów:466 m
Liczba aktywności:2
Średnio na aktywność:51.30 km i 2h 37m
Więcej statystyk
 • DST 43.40km
 • Teren 17.50km
 • Czas 02:20
 • VAVG 18.60km/h
 • VMAX 42.00km/h
 • Temperatura 18.0°C
 • Podjazdy 295m
 • Sprzęt BASIC
 • Aktywność Jazda na rowerze

Po PKWŁ ostatni raz w 2014.

Niedziela, 12 października 2014 · dodano: 12.10.2014 | Komentarze 0

Dla mnie sezon 2014 pomału dobiega do końca. Dziś pożegnał się z parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, moimi malutkimi górami hi hi hi. W listopadzie obowiązkowo trzeba udać się do Puszczy Kampinoskiej i definitywnie zakończyć rowerowe zmagania w tym roku. Ale póki co jeszcze kilka niedziel mamy (…. Chyba jakaś stara piosenka jest tak mówiąca cos o niedzielach … nie wiem może mi się coś wydaje ????? ) wiec mam nadzieję, że pogoda będzie przynajmniej taka jak dziś i cos tam jeszcze się pojeździ.
Ale wracajmy do dzisiejszej wycieczki.
Nie wiem czemu ale zawsze szlaki końskie kojarzą mi się z duuuuuża ilością piachu i dlatego starałem się je omijać szerokim łukiem. Dziś jakoś tak się złożyło, że wylądowałem na takim szlaku (odcinek jakiś 2-3 km) i o dziwo nie było tam piachu, ale za to były całkiem fajne nowe widoczki na PKWŁ. Co prawda dzisiejsza pogoda nie odsłoniła całego uroku tego miejsca, ale i tak z tą delikatna mgła, chmurami i kolorową jesienią było pięknie.
A no i dwie wioski dołożyłem do szlaku Wsi Dawnych Miast.
Dmosin prawa miejskie 1430 do 1579.
Warto zobaczyć – kościół parafialny pw. Św. Andrzeja, a w pobliżu Dmosina tuż przy drodze na Borki znajduje się grodzisko
Stare Skoszewy prawa miejskie 1426 do 1702
Warto zobaczyć – Sanktuarium oraz grodzisko słowiańskie.
Trasa: Głowno – Dmosin – Lubowidza – Poćwiardówka – Rosyjka – Stare Skoszewy – Bartolin – Warszewice – Niesułków – Kalinów – Głowno
Foto:

Gdzieś tam w PKWŁ
Gdzieś tam w PKWŁ © GOZDZIK

Gdzieś tam w PKWŁ
Gdzieś tam w PKWŁ © GOZDZIK

Kościół Mariawicki w Lipce
Kościół Mariawicki w Lipce © GOZDZIK

Droga do leśniczówki Poćwiardówka
Droga do leśniczówki Poćwiardówka © GOZDZIK

Na zielonym szaku
Na zielonym szlaku © GOZDZIK


Kategoria PKWŁ


 • DST 59.20km
 • Teren 8.00km
 • Czas 02:54
 • VAVG 20.41km/h
 • VMAX 32.74km/h
 • Temperatura 16.0°C
 • Podjazdy 171m
 • Sprzęt BASIC
 • Aktywność Jazda na rowerze

Bratoszewice, Bielawy i Sobota

Niedziela, 5 października 2014 · dodano: 06.10.2014 | Komentarze 2

Te trzy nieduże wioski tuż koło Głowna mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie w zamierzchłym czasach dawno, dawno temu były one miastami, a dziś…jak na wstępie.
Troszkę szczegółów o nich, aby zachęcić do odwiedzenia:
Bratoszewice nadanie praw miejskich 1458 r. odebrane koniec XVII w. Ciekawsze miejsca do zobaczenia i odwiedzenia to pałac (niestety w stanie ruiny) Rzewuskich wybudowany w stylu francuskiego renesansu wraz z parkiem oraz kościół i drewniana dzwonnica z XVIII w.
Bielawy nadanie praw miejskich 1403 r odebrane 1870 r. Ciekawsze miejsca do zobaczenia to Kościół i dzwonnica drewniana z 1734 r. oraz kwatera żołnierzy poległych w czasie II WŚ w Bitwie nad Bzurą
Sobota nadanie praw miejskich początek 1393 lub 1451 odebrane 1870 r. Ciekawsze miejsca to niewątpliwie uroczy „zameczek” nad brzegiem Bzury.
Tak teraz się zastanawiam i myślę sobie że można by odszukać jeszcze przynajmniej jeden wspólny mianownik dla tych wiosek. Tym wspólnym mianownikiem jestem Ja … no tak bo w każdej z tych mieścinek byłem kilkadziesiąt razy, przejeżdżałem przez nie podczas dalszych i bliższych wypadów po okolicy, ale dopiero niedowago wpadł mi w ręce, a właściwie w oko kolejny ciekawy regulamin odznaki PTTK. Odznaka : Szlakiem Wsi - Dawnych Miast.
Ile nowych fajnych i ciekawych perspektyw na wycieczki się szykuje ojjjjjj super. Można kolejny raz lub nawet setny raz odwiedzić najbliższe i te dalsze też oczywiści, wioski z nowym zapałem, nowym pomysłem, nowym spojrzeniem na nie.
Niektóre miejsca, miasteczka czy tez właśnie wsie wydają się nam takie .. szare, takie bezbarwne, bez jakiejś historii, ważnych zabytków, a tu proszę okazuje się że np. były to miasta pełna gębą. Teraz kiedy to już wiem, można gdzieś poszperać i poczytać o ich historii i znaczeniu w tamtych czasach. Dlaczego straciły te prawa, co się wydarzyło złego i niedobrego że ich ranga upadła. Czy tylko czysta ekonomia czy może jednak jakieś sankcje, reperkusje, kary ówczesnych władz – naszych, waszych, obcych - różnych…itp.
Co tu dużo pisać jest podstawa aby ponownie złapać radość z rowerowego wałęsania się po mieścinach odwiedzonych już nie raz.
Pogoda bardzo miła, choć jak się jechało to taki dość dokuczliwy był wiaterek, a może tylko troszeczkę za lekko się przyodziałem ????
Trasa: Głowno – Bratoszewice – Domaradzyn – Karnków – Mięsośnia – Psary – Bielawy – Marywil – Sobota – Walewice – Zgoda – Głowno
Foto:

Bratoszewice - Pałac Rzewuskich
Bratoszewice - Pałac Rzewuskich © GOZDZIK

Jedno ze stawów hodowlanych na Psarach
Jedno ze stawów hodowlanych w Psarach © GOZDZIK
Sobota - Zameczek
Sobota - Zameczek © GOZDZIK

A tuż za zameczkiem była gorzelnia, a przed gorzelnia takie cudo stoi
A tuż za zameczkiem była gorzelnia, a przed gorzelnia takie cudo stoi © GOZDZIK
Tabliczna na tym cudzie
Tabliczka na tym cudzie © GOZDZIK

Byłem pewny że robiłem jeszcze fotkę dzwonnicy w Bielawach.... kurcze czy mi się to śniło ?????


Kategoria Po okolicy